Po raz drugi Indeks Mikromakro (poprzednia nazwa - Indeks Kowala) posłużył do analizy 100 polskich firm dronowych pod kątem ich stopnia zaawansowania technologicznego i biznesowego w kategoriach handel, usługi, produkcja, B+R, usługa/produkt vs autonomia (im bardziej usługa/produkt jest autonomiczna/y, tym lepiej). W każdej można było pozyskać po 200 punktów. To pozwoliło ocenić, czy firma należy do grupy liderów, wizjonerów, aspirujących czy do niszy technologiczno-biznesowej. Kluczem są przychody i jawność prowadzenia biznesu (zaawansowanie biznesowe). Kto jest liderem?
Z jednej strony dane są optymistyczne – rynek wyraźnie rośnie, ale z drugiej strony Indeks Mikromakro wykazuje, że zaczyna dominować grupa ok. 35-40 firm, które są głównym motorem rozwoju branży. Pozostałe firmy utknęły w niszy technologiczno-biznesowej i nie widać, aby chciały się stamtąd ruszyć.
Mamy nieodparte wrażenie, że większości z nich wyczerpały się fundusze – granty, dotacje, środki od inwestorów – i właściwie są firmami typu „zombie”. Istnieją już tylko jako wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Za rok znikną z naszego Indeksu Mikromakro – szkoda czasu na analizę upadłych biznesów.
Mimo to nasz model wciąż opiera się na 100 firmach, które obserwujemy na rynku i uznajemy za takie, które postawiły na drony jako swój główny produkt i narzędzie do świadczenia usług. Tak powstała baza TOP100. Następnie przeanalizowaliśmy ich stopnie zaawansowania technologicznego i biznesowego w handlu, usługach, produkcji, pracach badawczo-rozwojowych (B+R) oraz autonomii oferowanej usługi.
Pierwotnie nazwaliśmy go Indeksem Kowala (model Kosieliński – Waligóra). Pod tą nazwą ukazał się wiosną 2023 r. Powstał z inspiracji dr. Sławomira Strzykowskiego, przewodniczącego Rady Programowej Fundacji Instytut Mikromakro w roku 2022, ówczesnego prezesa spółki Under Ant oraz pod egidą Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Teraz przygotowaliśmy go jako Indeks Mikromakro 2024 pod auspicjami BPK Inteligentna i Czysta Mobilność (BPK ICM).
Wiemy zatem, kto jest liderem w poszczególnych kategoriach. Znamy liderów w klasyfikacji generalnej. Przyjrzyjmy się metodyce i wynikom.
Stopień zaawansowania technologicznego (SZTECH)
Poziomy SZTECH określają generalnie, jak firma ze swoimi produktami i usługami albo projektami B+R wygląda na tle rynku.
- 1-2 produkty, usługi, procesy in statu nascendi;
- 3-6 produkty o niskim stopniu zaawansowania technologicznego bez specjalistycznej wiedzy i zastosowania narzędzi IT;
- 7-8 produkty/usługi które wybijają się na rynku, lecz wciąż jest do pole do rozwoju;
- 9 rozwiązania, które są nasycone specjalistyczną wiedzą i technologią, że zdecydowanie wybijają się z rynkowej przeciętności i mogą konkurować na rynkach światowych.
Punktacja
- sztech 1: 0 pkt; sztech 2: 10 pkt; sztech 3: 20 pkt; sztech 4: 40 pkt; sztech 5: 50 pkt; sztech 6: 60 pkt; sztech 7: 70 pkt; sztech 8: 80 pkt; sztech 9: 100 pkt
Stopień zaawansowania biznesowego (SZBIZ)
Tutaj oceniamy jak jest prowadzony biznes, czy przynosi przychody i zyski oraz czy firma ujawnia je publicznie. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej doceniamy, że przedsiębiorca podzielił się z nami swoimi wynikami finansowymi.
Podobnie jak SZTECH poziomy zaawansowania biznesowego obejmują dziewięciostopniową skalę, w której:
Poziom 1 oznacza powstanie idei lub koncepcji biznesowej, która nie jest skonkretyzowana. Pomysłodawca postawił hipotezę na temat możliwych zastosowań i kierunków rozwoju swojego biznesu, jednak ma jeszcze niewielkie rozeznanie w rynku i niewielką wiedzę o jego potencjale, wielkości oraz o konkurencji i alternatywnych rozwiązaniach.
Poziom 2 koncepcja prowadzenia biznesu przybiera bardziej ustrukturyzowaną formę. Zidentyfikowano już jeden lub kilka rynków oraz zastosowań i opisano je na poziomie ogólnym podając takie dane jak potencjalna liczba użytkowników, jest znany całkowity rynek docelowy. Zidentyfikowano i wymieniono niektórych konkurentów i/lub rozwiązania konkurencyjne.
Poziom 3 firma stawia pierwsze kroki na rynku lub prowadzi na tyle prosty biznes, że inwestuje ani w B+R ani w technologię.
Poziom 4 Firma zna już swoje otoczenie biznesowe, szykuje się do inwestycji technologicznych, przygotowuje się do projektów B+R lub w samym przypadku B+R jego koncepcja ma rokujące na zyski podstawy biznesowe. Jednocześnie prowadzi biznes, który generuje straty lub zysk jest niewielki.
Poziom 5 Firma ustabilizowała swoje przychody, rozwija produkt/usługę, już wie, jak zarabiać na bardziej zaawansowanych usługach / produktach lub tworzyć projekty B+R o większej wartości rynkowej.
Poziom 6 wskazuje na posiadanie kompletnego modelu biznesowego wraz z określoną polityką cenową i przetestowanie go z udziałem odbiorców docelowych poprzez sprzedaż. Prognozy przychodów wraz ze strategią cenową są aktualizowane i udoskonalane na podstawie informacji zwrotnych od konsumentów. Na tym etapie firma komunikuje czy podtrzymuje kierunek rozwoju biznesu w stronę sprzedaży usług/produktów nasyconych technologiami czy też pozostaje na dotychczasowym poziomie.
Poziom 7 Firma wykazuje znaczne zainteresowanie odbiorców proponowanym produktem/usługą, co przekłada się na przychody. Prognozy przychodów w stosunku do kosztów są atrakcyjne i świadczą o słuszności kierunku rozwoju w stronę złożonych usług/produktów technologicznych.
Poziom 8 Firma rośnie rok do roku, jej usługi/produkty dowiodły swojego zaawansowania technologicznego, co przekłada się na przychody, model biznesowy jest zasadny i opłacalny oraz że można go skalować (potencjalnie globalnie), a kanały sprzedaży i łańcuchy dostaw są w pełni sprawne. Model biznesowy jest już ustalony, ale nadal stale udoskonalany w celu poszukiwania nowych możliwości uzyskania dodatkowych przychodów.
Poziom 9 – ostatni poziom SZBIZ oznacza, że model biznesowy pozwala na osiąganie rosnących i powtarzalnych przychodów. Rozwój firmy następuje poprzez zdobywanie nowych rynków, nowych obszarów geograficznych, nowych segmentów itp. Firma osiągnęła stabilną pozycję i rentowność.
Punktacja
szbiz 1: 0 pkt; szbiz 2: 10 pkt; szbiz 3: 20 pkt; szbiz 4: 40 pkt; szbiz 5: 50 pkt; szbiz 6: 60 pkt; szbiz 7: 70 pkt; szbiz 8: 80 pkt; szbiz 9: 100 pkt