Burza na rynku dronów – raport

Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Edycja 2023

Okładka (cover) raportu "Burza. Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa. Edycja 2023"

Rynek dronów w Polsce z jednej strony tworzą firmy, które uczyniły z nich swój główny produkt lub oparły na nich usługi, z drugiej strony użytkownicy. Targają nim emocje i rozterki, czy warto dalej inwestować w ten biznes na zmianę z euforycznymi chwilami po kolejnych sukcesach. Aby opisać ten rozedrgany rynek, lepiej się przyjrzeć jego poszczególnym segmentom niż pokusić się o całościowy obraz. 

Stąd w naszym raporcie „Burza. Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. Edycja 2023” zastosowaliśmy podział na trzy części: Rynek, Klienci i Technologie. W pierwszej przybliżamy sytuację społeczno-gospodarczą oraz prawną, w drugiej analizujemy 10 rynków wertykalnych, zaś trzeci poświęcamy sztucznej inteligencji.  

Rynek na dorobku

Kropla drąży skałę. Nacisk na dane, autonomiczność i sztuczną inteligencję (ang. AI) odróżniają robotykę powietrzną od lotnictwa załogowego – wynika z naszego badania rynku dronowego. Sprawdziliśmy ofertę i wyniki finansowe ponad 100 firm, działających w Polsce, które postawiły na drony jako swój główny produkt i narzędzie do świadczenia usług. Tak powstała baza TOP100. Następnie przeanalizowaliśmy ich stopnie zaawansowania technologicznego i biznesowego w handlu, usługach, produkcji, pracach badawczo-rozwojowych (B+R) oraz autonomii oferowanej usługi. To Indeks Kowala (model Kosieliński – Waligóra). Wiemy zatem, kto jest liderem w poszczególnych kategoriach. Znamy liderów w klasyfikacji generalnej. Przyjrzyjmy się wynikom. Pobierz raport!

Pobierz: "Burza. Rynek dronów w Polsce. Raport Fundacji Instytut Mikromakro i Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Edycja 2023"
Email(Required)
Imię i Nazwisko(Required)
Podaj pełną nazwę instytucji, którą reprezentujesz albo napisz - osoba prywatna.
Podaj nazwę swojego stanowiska, jeśli wyżej podano nazwę firmy/instytucji
Adres(Required)
Opcje
Wybierz dodatkowe opcje związane z raportem i X Droniadą.
Rodo(Required)
Newsletter(Required)
Raport udostępniany za darmo. lecz bardzo serdecznie prosimy w zamian o subskrypcję naszego kanału YouTube, na którym znajdziesz bardzo ciekawe wywiady i reportaże.

Autorzy, respondenci i partnerzy

W pracach na raportem udział wzięło szesnaście osób  pod redakcją Sławomira Kosielińskiego. Wśród nich są przedstawiciele administracji samorządowej jak Marcin Dziekański z Metropolii GZM; państwowych instytutów badawczych jak Anna Mazur, Piotr Ginter, Karol Bęben i Sylwester Wyka z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa; agend rządowych jak Paweł Szymański z Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Daniel Janczyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu; biznesu jak Agnieszka Kaleta z DronLab, Paweł Wójcik ze SkySnap, Michał  Barankiewicz z Dron Partner, Mariusz Naumienko z Iwing. Michał Zawadzak ze „Świata dronów”. Szymon Kupaj z Farada Group; czy wreszcie nauki jak Robert Głębocki z Politechniki Warszawskiej i Karol Juszczyk z PCSS. Ale również ważna była praca wszystkich naszych pierwszych czytelników, którzy wychwytywali mniejsze lub większe błędy, za się kłaniamy nisko w pas. 

Ponadto nie wydalibyśmy raportu, gdyby nie inwestycje kilku zacnych firm na czele z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. Partnerem Tytularnym badania i raportu,. Wymieńmy zatem dobrodziejów: Metropolię GZM, Polską Izbę Systemów Bezzałogowych, Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych OBLOT Politechniki Warszawskiej, Iwing, Dilectro oraz NaviGate. Dziękujemy! 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Polecamy artykuły podobne tematycznie